Ajalugu

 Amichien Bonding ehk Koerakuulaja meetod

on levinud üle maailma tänu meetodi loojale Jan Fennellile ning tema raamatule "Koerakuulaja", mis on tõlgitud üle maailma  20. erinevasse keelde. Meetod on oma lihtsuse, efektiivsuse ja loomasõbralikkusega saavutanud suure tunnustuse, just positiivseid koolitusmeetodeid eelistavate koeraomanike ning kasvatajate poolt üle maailma. Koerakuulajaid leiab tänapäeval väga paljudest maailma kohtadest: Austraalia erinevad osad, Saksamaa, Holland, Uus-Meremaa, Eesti, Rootsi, USA erinevad osariigid, Iiri, Hispaania, Belgia, Prantsusmaa, Itaalia ja loomulikult Inglismaa.
Koerakuulajad on Inglismaal saavutanud tänu oma kõrgele teenuse kvaliteedile, tugevale kvaliteedi kontrollile (mis kehtivad kõigile koerakuulajaile üle maailma) ning suurepärastele tulemustele väga mõjuvõimsa positsiooni. Viimane näide sellest on kutse Koerakuulajale Inglismaa Lordide Koja poolt, 2008 juunis, ütlema oma sõna koerte käitumiskoolitusega seonduvate alade reguleerimise kohta.
Oma teenuse kõrge kvaliteedi ning meetodi õige kasutuse eest vastutab iga Koerakuulaja nii isikuliselt läbi garantii kui ka oma ametivendade ees, iga koerakuulaja järgib kvaliteedi kontrolli tagamiseks seatud rangeid reegleid.
Meetodi mõjususest räägivad tulemused üle maailma, alates politsei- ja pimeda juhtkoertest lõpetades varjupaika sattunud eluheidikutega, keda reeglina lihtsalt maha kantakse.

Lisaks tulemuste ja koolitusviisi edukusele, erineb Koerakuulaja teenus teistest oluliselt veel ühe fakti tõttu, selleks on konsultatsiooniga kaasnev garantii, mis kestab terve koera eluaja. See lubadus on garantii ka omanikule, teadmine, et tasuta tugi ja nõu on olemas kui tekivad küsimused või lisanduvad uued mured. Nii koer kui inimene võib reageerida igale uuele asjale erimoodi ja iga uus asi jätab meie käitumisse endast jälje, kas see jälg on aga positiivne või negatiivne sõltub juba keskkonnast milles viibime. Amichieni meetod aitab selle jälje positiivseks muuta ning õpetada omanikke ebameeldivaid olukordi vältima ning kontrolli all hoidma.

Meeles tuleb aga pidada, et see meetod ei ole ime ja koerakuulajad ei oma võlukepikesi, probleemide kontrolli all hoidmiseks läheb nii aega kui omanike poolset pühendumust vaja.  Koerakuulaja annab omalt poolt maksimaalse vundamendi ja toe, et kogu suhtlusprotsess looma ja omaniku vahel arusaadav oleks. Omanikud mõistaksid, miks nende koer just nii käitub ning kuidas tänu sellele teadmisele probleemile ka õigest kohast läheneda.

Koerakuulajad on probleemsete koerte parimad sõbrad!

Koerakuulajate ajalugu

Kõik sai alguse Jan Fennelli kogemusest üle 20 aasta tagasi koertekoolitajana, mil ta tajus, et meetodid ning lähenemine, mida kasutati, ei toonud probleemidele tihti lahendusi ning hullemal juhul tekitasid neid juurde.

Oma suure loomaarmastuse tõttu loobus ta treeneri ametist ja tegeles oma südameasja - koertenäituste ning aretusega. Selle kõrvalt otsis ta koerte käitumist analüüsides mõttes viisi kuidas koertega inimlikumal moel suhelda ning neile teada anda mida me neist soovime. Oma suurimaks inspiratsiooni allikaks kujunenud eeskuju, hobulausuja Monty Robertsiga,  kohtus ta juhuslikult ühel hobulausuja demonstratsioonil. Nähes seal toimunud loomuliku lähenemist ning selle suhtlusviisi edu, mõtles ta, et kindlasti peab olema sama loomulik lähenemine olemas ka koerte jaoks. Ta mõistis, et hobulausuja oskab hobuse käitumiskeelt lugeda ning läbi õige tõlgenduse ka õigesti sellele vastata ning oma soove edastada. Ta mõistis, et just see on oskus mida tuhanded koerad ja nende omanikud hädasti vajaksid.

Sealt algas pikk tee oma koerte käitumise uurimisel ning käitumismallide paikapanemisel. Suureks abiks ideede sünnil olid hundikarjast tehtud videote põhjalik uurimine ja analüüs. Jan avastas läbi videote neli põhilist signaali millega karjas suhted paika pandi ning kontrolli hoiti ning hakkas neid proovima oma koerte peal. Vahe käitumises oli selgesti märgatav ning Jan sai sellest veelgi inspiratsiooni. Tema poole hakkasid pöörduma läbi soovituste inimesed oma koerte ja probleemidega ning ta sai juurde enesekindlust meetodi lihtsusest ja edust. Ta õppis suhtlema selle maailma kõige keerulisema looma, inimesega ning õpetama inimesele koerte keelt. Läbi selle sündis Amichien Bonding meetod. Ami- sõber, chein- koer, bonding- ühtimine (välja mõtles selle kaubamärgi tema poeg Tony Knight, kes on samuti edukas koerakuulaja). Jani meetodi edu hakkas levima ning kui ta järjekordselt külastas Monty Robertsi showd said nad tuttavaks. Monty oli kuulnud Jan´i tegevusest ning küsis temalt selle kohta: "Kas sina oledki see, kes teeb seda sama koerte peal?" Jan vastas jaatavalt ning pani aluse veel ühele tõukele oma meetodi levitamises. Nimelt kutsus Monty Jan´i etenduse ajal areeni keskele, tutvustas teda ning viskas nö. otse tulle öeldes, et ta oma meetodit rahvale tutvustaks. Jan suutis ennast koguda ning rääkis oma kogemustest ja meetodist ning sai aru, et rahvas noogutab kaasa ning mõistab mida ta räägib. Kõigi nende koduskäikude ja abivajajate abistamiste läbi oli ta endale väga hästi selgeks teinud meetodi ülesehituse ning kitsaskohad ja oskas neid ka lihtsalt ja arusaadavalt edastada. Peale seda suurt katsumust käskis Monty Janil need teadmised raamatusse panna ning sealt sai alguse juba Amichien Bonding meetodi levik üle terve maailma. Abivajajate hulk suurenes tänu infolevikule sedavõrd, et Janil ei õnnestunud kõigiga enam tegeleda, eriti aga kaugema kandi abivajajatega. Siinkohal tuli Jan´ile 10a tagasi appi tema poeg Tony.

Tänu maailmas levivatele erinevatele, väidetavalt karjateoorial põhinevatele tõlgendustele, tuli välja mõelda ka täiesti erinev üldine liitev nimetus. Kuna koeralausujate (dogwhisperer) meetodid olid väga erinevad, ning igaüks võis ennast koeralausujaks nimetada, tuli ennast ja oma meetodit selle kaitsmiseks kuidagi eristada. Kuna Jan tegeles rohkem koera kuulamise ning seeläbi õigesti mõistmisega hakkaski ta ennast nimetama koerakuulajaks.

Tänu raamatu edule on üle maailma meetodi edus veendunud austajaid, kes soovisid samuti oma teadmisi teistega jagada. Sealt sai alguse meetodi austajate koolitus sellega töötamiseks ning abivajajad saavad üle maailma sertifitseeritud Koerakuulajate poole pöörduda. Koerakuulaja nime kannavad ametlikult vaid Jan´i juures isiklikult õppimas käinud meetodi austajad, ning tagavad nii Jan´i le kindlustunde nende oskustest ning meetodi õigest edastamisest.

Tänaseks on Jan kirjutanud kokku 5 suurepärast raamatut, esinenud paljudel raadioesinemistel, salvestanud BBC-s probleemsetele koertele pühendunud sarja, loonud selle videoklippide põhjal meetodi õppevideo ja koos Tonyga rääkinud sisse mitmeid audio CD-sid. Samuti tegelevad Tony ja Jan endiselt üle maailma loengute ning koolitustega meetodi austajatele. Jan´i esimene raamat "Koerakuulaja" on ilmunud 21 keeles ning auga oma nime ära teeninud, sertifitseeritud koerakuulajaid leiab murelike koeraomanike aitamas väga paljudes riikides üle maailma.

Eesti koerakuulajate ajalugu on veel väga värske. Esimesed Eesti koerakuulajad said oma sertifikaadid kätte 2008 jaanipäeva paiku.

Tekst Kärt Pingas