Mida Sa võiksid teada ...
Koera treeningu eesmärk on tugev koostöö, kiire, õnnelik ja terve koer.
Olulist rolli hea tulemuse saavutamisel mängib koera tõug ja vanus millal koera treenimist alustada. Liiga varane ja tõsine treening võib viia tulemuseni, et ajal mil võiks "loorbere lõigata" on koer tülpinud ja tal puudub motivatsioon koostööks. Seega arvesta koera vanust ja anna koerale lapsepõlv, mil paned rõhku turvatunde ning tugeva kontakti loomisele läbi positiivse emotsiooni ja rohke mängu.
Kui alustada koera treenimist, siis, kui koeral on juba tõsine puberteet, oled lasknud käest aja, mil kutsikas on vastuvõtlik ja õppimisaldis ja nüüd algab "kahevõitlus" mille käigus tuleb hakata muutma koera veendumusi ja harjumusi ning see võib minna üsna vaevaliselt.
Milla siis on õige aeg ja mis järjekorras tuleks seda kõike teha?
1. Arenda kindlat ja usaldusväärset suhet oma koeraga.Sellega tuleb alustada hetkest mil kutsikas koju jõuab. Käsitle koera õrnalt, õpeta et sinu käed on turvalised ja pakuvad vaid head. Mängi kutsikaga võimalikult tihti lühikesi mänge. See on olulisim tegevus kutsika põlves. Alusta kutsika kasvatusega. Kasvatus ja koolitus on kaks erinevat asja!
2. Alates 6 elukuust alusta tõsisema kutsika koolitusega, pakkudes kutsikale ka füüsilist pingutust. Siin tuleb kindlasti arvestada koera suurust ja koera arengut. Iga kuu annab 5 min aktiivset liikumist (6 kuud - 30 min). Tõsta järk-järgult liikumise koormust, kuid ära noort koera üle väsita. Koeral on väga kerge joosta galoppi kuna organism toetab seda liikumist adrenaliini hormooniga. Traavis liikumine tugevdab lihaseid, südame tööd ja arendab vastupidavust. Arvesta, et lihased hakkavad kutsikas arenema alles alaets 6 elukuud, esimene jõudlus tekib noorel koeral alles alates 1 eluaastast.
3. Õpeta oma koerale trikke- nii palju kui suudad. Sellega võid alustada kohe, kui koer tunneb ennast kodus turvaliselt.Trikkide õpetamine koerale õpetab sulle, kuidas koer õpib. Koer kogeb, et õppimine on lõbus ja sinuga on lõbus. Erinevad trikid toetavad koera füüsilist vormi - tasakaal, jõud, paindlikus, vastupidavus jne. Ei ole olemas liiga palju trikke!
4.Õpeta oma koerale sõnakuulelikkust. Sõnakuulelikkus on koera jaoks pingutav ja üsna igav pikema aja jooksul. Sellega õpid sa ise koera motiveerimist. Kõrvalkõnd ja püsivus on nii koerale kui ka omanikule tõsine väljakutse. Alusta kergemate käsklustega (istu, lama) kui kutsikas on 4-5 kuune, liigu edasi samm-sammu haaval, veendu et koeral tuleb sooritus ilusti välja enne kui lähed raskemaks. Ära sellega kiirusta!
5. Tõsta oma koera enesekindlust. Vaid enesekindel koer on suuteline andma endast maksimumi. Toeta tema õigeid tegevusi, innusta tema koostöösoovi ja algatusvõimet. Ära karista, kui koer eksib!
6. Ära karda teha asju omamoodi. Raamatud, videod ja seminarid on sulle abiks aga nad ei tea mis on sinu koerale parim. Eriti kui sa oled koerale õpetanud trikke, mänginud tunde ja jalutanud teda iga päev. Usalda enda sisetunnet ja tee nii nagu sa tunned, et on õige. Ei ole olemas vaid ühte õiget tõde!
7. Kui midagi läheb valesti pea meeles, see on alati sinu põhjustatud (vale koolitus, vale suhtumine, liiga suured ootused). Eksimine on hea, sest see annab sulle jõudu ja suuna, mida tuleks muuta. Õnneks on vähe neid, kes ei eksi:)
8. Naudi protsessi ja ära ole tulemustele orienteeritud.Sa saad seda millele oled pühendunud. Kui tegeled eksimuste vältimisega, siis tulevad vead, kui tegeled hea sooritusega siis selle sa ka saad. Anna aega õpitul kinnistuda.
9. Koerad töötavad hästi kui nad teevad seda vabal tahtel. Ära sunni koera töötama, vaid pane ta küsima võimalust sinuga koos tööd teha.
Kui tunned, et vajad abi ja teejuhti, tule kutsikakooli! www.kutsikas.ee